انواع برش سنگ

/ / حلقه و جواهرات

MARQUISE / مارکیز

این نوع الماس، مدلی کشیده با انتهای زاویه دار است و اولین بار به سفارش لویی پانزدهم در قرن هجدهم با الهام از طرح لبخند ساخته شد. این الماس می تواند به صورت تک نگین و یا همراه با الماس های کوچکی اطراف آن بر روی پایه قرار بگیرد.

HEART / قلبی

این نوع برش بر اساس شکل قلب که نمادی از عشق است می باشد. برش قلبی نسبت سایر برش ها طرفداران کمتری دارد.

EMERALD / زمرد

این نوع برش به شکل مستطیلی با گوشه های تراش خورده می باشد. نوع برش زمردی به گونه ای است که عیوب و رنگ نامرغوب سنگ را بیشتر نمایش می دهد. بنابراین در صورت انتخاب این برش باید از سنگ های با کیفیت استفاده شود.

CUSHION / کوسن

این برش به شکل مربعی با گوشه های گرد است که در سطح آن برش های زیادی انجام می گیرد بنابراین نور را به خوبی بازتاب می دهد.

PRINCESS / پرنسس

این نوع برش مربعی شکل است که گوشه های آن به صورت تیز تراش خورده. برای درخشندگی بیشتر برش پرنسسی ، لازم است تا سنگ عمق کافی داشته باشد، بنابراین باید دارای وزن بیشتری باشد.

PEAR / گلابی

این برش، تلفیقی است از برش بیضی و مارکیز که به شکل اشک می باشد. از سنگ هایی با برش گلابی یا اشکی شکل برای گوشواره و گردنبند هم استفاده می شود.

OVAL / بیضی

این نوع برش بیضی شکل می باشد و به خاطر فرم کشیده و متقارنی که دارد باعث می شود جلوه بیشتری نسبت به اندازه الماس ایجاد شود.

BRILLIANT / برلیان

این نوع برش محبوب ترین مدل برش در جهان است. 58 تراش مختلف که بین تاج، کمر و پایه آن تقسیم شده، باعث درخشندگی بیشتر آن نسبت به اکثر مدل برش ها می باشد. به برش برلیان، ROUND / گرد نیز گفته می شود.

RADIANT / رادیانت

این نوع برش به شکل مستطیل بوده و تلفیقی است از برش زمردی و برلیان. در این نوع برش 70 زاویه متفاوت که حاصل تراش های متعدد است، وجود دارد که تاثیر و شدت انعکاس نور را به بالاترین حد ممکن می رساند به همین دلیل نیازمند آن است تا وزن بیشتری داشته باشد تا عمق لازم را برای این تراش داشته باشد.